Mindenünk a kutya!

Minden tudnivaló a havanesekről!!!<3 e-mail címem:hulikeliza@freemail.hu

Amikor a kutya harap

Amikor a kutya harap
A kutyák roppant kedves és barátságos lények, de mint ahogy az embereknek is, nekik is lehet egy rossz pillanatuk.

A kutyákkal szemben a legveszélyeztetettebb korosztály, az 5-9 éves gyerekek, ők még nem tudják, hogy az édes szőrmókok mekkorát tudnak harapni. Az Egyesült Államokban évente 30-31 ezer helyreállító műtétet végeznek kutyaharapások miatt. Érdekes, hogy a harapások nagy részét a sebesültek saját, máskor barátságos kutyájuk ejtették.

Hogyan előzzük meg?
  1. Kerüljük el az ismeretlen, egyedül bóklászó, furcsán viselkedő ebeket. Bár a kutyák többsége barátságos és kedves, de az ismeretlen kutyákról ezt nem tudhatjuk biztosan.
  2. Ne ijesztegessük a kutyákat! Mint ahogy az emberek is reagálhatnak agresszívan az ijesztésre, a saját, barátságos ebünk is meglepődhet annyira, hogy odakapjon.
  3. Ne nézzünk sokáig közvetlenül a kutya szemébe. Bizonyos állatcsoportoknál a szoros szemkontaktus a kihívás, az erős dominancia jele, amire háromféleképpen reagálhat az eb. Beismeri az alárendeltségét és elkapja a tekintetét, nem foglalkozik a kihívással, vagy támad.
  4. Ha egy kutya agresszíven közelít felénk, maradjunk mozdulatlanok, hátha elkerül minket.
  5. Ha – mondjuk futás közben – utánunk ered egy kutya, dobjunk el valamit amivel lekötheti magát egy kicsit, mondjuk a sapkánkat, s közben próbáljunk kereket oldani.
  6. Saját kutyánkat se zavarjuk meg alvás, evés közben vagy ha a kicsinyeit gondozza.
  7. Beszélgessünk gyerekeinkkel, tudatosítsuk bennük, hogy bár az otthon lévő nagy szőrgolyó hagyja, hogy lovagoljon a hátán, de az idegen kutyák nem feltétlenül örülnek neki.

Ha már megharapott?
Ha jelen van támadónk gazdája, kérjük tőle az eb oltási könyvének a másolatát, hogy később a kezelőorvosunk tudja miket nem kaphattunk el.
Vérző seb esetén folyó vízzel tisztítsuk ki a sebet, majd forduljunk orvoshoz – a legjobb, ha az ügyeletes baleseti sebészetre megyünk –, ott szakszerűen el tudják látni a sérüléseinket, sőt egy tetanuszoltással gazdagabban mehetünk majd haza.
Kisebb harapások is fejlődhetnek nagy gonddá, a kutyaharapások sebei könnyen elfertőződhetnek. A fertőzés tünetei láz, duzzanat, vörösség, fájdalom vagy rossz szag.
Ha a seb közel van az archoz, vagy a mérete igényli, rögtön hívjunk mentőt!
Ha harapásról beszélünk, mindenkinek a veszettség jut először eszébe. A veszettség egy halálos kór, ezért ha veszett, vagy gyaníthatóan veszett állat harapott meg minket, mindenképpen szükséges oltást kapnunk. Az oltás szükségességének a megállapítása és az oltási sorozat beadása orvosi feladat. Ha az illetékes orvos az oltási javallatot felállította, a 7 oltásból álló sorozatot hiánytalanul el kell végezni. Mellékhatása kisebb helyi reakció, nyirokcsomó duzzanat, láz lehet.

Mi a teendő, ha az én kutyám volt a támadó fél?
Az állatainkért mi vagyunk a felelősek, így az általuk okozott károkat nekünk kell megtéríteni. (Pont erre találták ki kisállat biztosítást.)
Ha nem tudjuk bizonyítani, hogy kedvencünk rendszeresen megkapta a veszettség elleni oltását, akkor kutyánkat 2 hét karantén alá kell helyezni, ami természetesen az állatorvos feladata. A 2 hét alatt kiderül, hogy az állat veszett-e, vagy sem.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 38
Tegnapi: 3
Heti: 100
Havi: 45
Össz.: 64 682

Látogatottság növelés
Oldal: Amikor a kutya harap!
Mindenünk a kutya! - © 2008 - 2024 - eliza-havanesei.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »