Mindenünk a kutya!

Minden tudnivaló a havanesekről!!!<3 e-mail címem:hulikeliza@freemail.hu

                     Egészség

Ez az oldal még csak részben készült el!

Genetikailag öröklődő betegségek:

A havanese egy egészséges, hosszú életű fajta, ez azonban nem jelenti azt, hogy tökéletes lenne. Ugyanúgy, mint bármely más kutyafajtánál, a havanesenél is találkozhatunk jónéhány örökletes betegséggel, vagy rendellenességgel. Ezek közül vannak gyakoribbak, mint például a PRA, a CD, vagy a patella, és vannak ritkábban előfordulók, ilyen mondjuk a Legg-Calve-Perthes. Mivel a havanese tudatos tenyésztése nagyon rövid múltra tekinthet vissza, ezeknek az öröklődő problémáknak az elemzése jelenleg is folyamatos kutatások tárgyát képezi.

PRA (Progresszív Retina Atrópia)

A kutyák egyik legfontosabb örökletes szembetegsége a PRA, mely a havanesenél is igen elterjedt. Ez a betegség a szem legbelső rétegének, a retinának a lassú, megállíthatatlan elhalása, melynek során a kezdeti stádiumban az éjszakai látásért felelős pálcikák halnak el, majd ezt követően a nappali látáshoz használt csapok mennek tönkre. A PRA lefolyása ennek megfelelően a következő: a kezdeti stádiumban az éjszakai látás képességének elvesztése, a végeredmény minden esetben mindkét szem gyógyíthatatlan vaksága. Az előrehaladott stádiumú PRA jellemző tünetei: tág, a beeső fényre alig, vagy egyáltalán nem reagáló pupilla, kifejezetten erősen "világitó" szemfenék. Előrehaladott állapotban a lencse szürkehályogosodása is felléphet, mely a szem fehéres, homályos elszíneződésében nyilvánul meg. Amennyiben a szürkehályog a PRA következményeként keletkezett, a szokásos katarakta-műtét nem hozza meg a látás javulását, mert a látásszűkülés oka a retina, nem a lencse. Ennek ellenére a PRA-val kombinált kataraktában szenvedő kutyáknál rendszeres szemészeti ellenőrzésre lenne szükség (évi két alkalommal), mert a szürkehályog következményeként zöldhályog léphet fel , mely a megnövekedett szemnyomás miatt igen fájdalmas, továbbá a szem további károsodását okozhatja. A PRA korai stádiumban történő diagnosztizálása az ERG (elektroretinográfia) vizsgálattal történik. Ha a fentieket elolvasva úgy döntöttél, hogy szeretnéd ezt a vizsgálatot elvégeztetni kedvenc havaneseden, azt kell mondanom, hogy ez teljesen felesleges. A PRA ellen ma semmilyen eredményesen alkalmazható gyógymód nem ismert, tehát ha a kutyád örökölte ezt a betegséget, akkor nincs mit tenni, meg fog vakulni (kivéve azokat az eseteket, amikor az állat "csak" hordozó, de ő maga nem betegszik meg). A PRA elleni egyetlen fegyver a tenyésztők kezében van: a felelősségteljes tenyésztő a kutyáit évente szűrővizsgálatnak veti alá, és amennyiben valamelyiküknél kimutatható a betegség, úgy azt a kutyát, és utódait kizárja a további tenyésztésből. A havaneset kedvtelésből tartók csak úgy védekezhetnek a PRA ellen, ha olyan tenyésztőtől szerzik be kedvencüket, aki rendelkezik a kölyök szüleinek 1 évnél nem régebbi, negatív szemteszt-eredményével. Az alábbi táblázat a PRA különböző életkorban jelentkező formáinak időbeli lefolyását mutatja be. A korai forma eddig kizárólag chondrodysplasiás kutyákon fordult elő.

 

 

A PRA különböző formái lefolyásuk ideje szerint:
A PRA
formája:
A sötétedéskori rossz
látás kezdete:
A teljes vakság
bekövetkezése:
1.
Korai forma:
6 hónapos kortól
1-2 éves korban
2.
Közepes forma:
1-2 éves kortól
3-5 éves korban
3.
Kései forma:
3-5 éves kortól
6-9 éves korban

 

Chondrodysplasia punctata (CD)

A chondrodysplasia egy anyagcserezavarból (koleszterinhiány) származtatható, öröklődő tünetcsoport megnevezése. Maga a "chondrodysplasia" szó "hibás porc"-ot jelent, a "punctata" pedig az epiphysisporc lyukacsos elcsontosodására utal. A betegség elsődleges, többnyire jól látható tünete a növekedést tápláló gallérszerű epiphysisporc idő előtti elcsontosodása miatt túl korán befejeződő csontnövekedés által előidézett "törpenövés", vagy rövidlábúság. Ez a mellső végtagok rendellenes fejlődését jelenti, mely különböző súlyosságú, és eltérő formájú lehet a csontnövekedés befejeződésének koraiságától függően. A különböző csontok gyakran eltérő időben fejezik be a növekedést, ezáltal aszimmetrikusak, eltérő hosszúságúak lesznek az első lábak. Sajnos nem minden tenyésztő tudja, de a standard pontosan a CD kiszűrése miatt tartalmazza egyértelműen az első végtagok egyenességére, párhuzamosságára és arányaira vonatkozó megkötéseket. A CD tünetcsoport a következő szervi problémákkal hozható összefüggésbe:

  • Szemproblémák (szürke-, és zöldhályog, lencse-, és retinaproblémák
  • Bőr és szőrproblémák
  • Koponyarendellenességek
  • Rövid nyak
  • Légcsőproblémák
  • Patella luxatio
  • Belső szervi problémák (szív, máj, vese)

Természetesen nem minden tünet jelentkezik együttesen minden chondrodysplasiás kutyán! A CD enyhe formájánál sokszor külsőleg nem, vagy alig észlelhető elváltozás. Biztos diagnózis röntgenfelvétel alapján lehetséges. Súlyos esetben ortopédiai sebészeti korrekció szükséges, lehetőleg még 1 éves kor alatt.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 46
Tegnapi: 3
Heti: 108
Havi: 53
Össz.: 64 690

Látogatottság növelés
Oldal: Egészsége
Mindenünk a kutya! - © 2008 - 2024 - eliza-havanesei.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »