Mindenünk a kutya!

Minden tudnivaló a havanesekről!!!<3 e-mail címem:hulikeliza@freemail.hu

A fogad megmostad már?

 

Az Amerikai Állatorvosi Fogászati Társaság felmérése szerint a kutyák 80, a macskák 70 százalékának lesz valamilyen fogászati betegsége 3 éves koráig. Viccesnek hat, de nekik is szükségük van fogmosásra.
Ez azért is aggasztó, mert a szájüregi betegségek még komolyabb bajhoz vezethetnek, mint például a vese, a szív- és érrendszeri megbetegedések… Pedig a megfelelő fogápolás 2-5 évvel meghosszabbíthatná kedvenceink életét.

 

Az emberektől eltérően az állatok fogai ritkán szuvasodnak. Ez elsősorban azért van, mert mi emberek igen nagy cukortartalmú ételeket eszünk. A fogínygyulladás, fogágysorvadás ugyanúgy hat az emberre és az emlősállatokra is. Szinte minden esetben a fogakon felgyűlt – főleg baktériumokból álló – lepedék okozza. Általában a fogmosás hiánya az alap gond, de súlyosbíthatják a helyzetet különböző gyógyszerek, vitaminhiány, herpeszvírus vagy gombás fertőzés is. Gyakori cukorbetegség esetén is.
Az első jel a fogínygyulladás, amikor a megkeményedő lepedék fogkővé válik, gyulladást okoz. A fogíny vörös és duzzadt, könnyen vérzik, fájdalmas evés közben, és a kutya (macska) szája rossz szagú. Ekkor még könnyen kezelhető a betegség. Egy alapos fogászati vizsgálat és a fogkő eltávolítása elkerülhetetlen. Ezt általában bódításban végzik, de például a „jól viselkedő” macskáknál enélkül is elvégezhető.
Az íny gyulladásos állapotának következő fokozata a fogágy-gyulladás, és az ínysorvadás. Ilyenkor az íny gyulladt, kékes színű, nem fáj, de rágáskor vérzik, amelyet bűzös lehellet és rossz szájíz kísér. A foggyökér felszíne szabaddá válik, a fog érzékeny a hidegre, az édes ételekre és az érintésre. Csontpusztulás kísérheti, és a foggyökerek szuvasodásának, kimozdulásának, a fogak elvesztésének veszélye is megnő.
Mindez megelőzhető!
Az emberekhez hasonlóan a kutyáknak is szükségük van a fogápolásra.
1. Kezdetként ellenőriztesd a fogait az állatorvossal. (Már kölyökkorban elkezdődhet a fogak és az íny megbetegedése!)
2. Figyelj az étkezésére! Önmagában a száraztáp nem elég a foglepedék eltávolításához, hiszen akár rágás nélkül, vagy egy-két harapás után lenyeli a kutya.
3. Kezdd el hozzászoktatni kedvencedet, hogy hetente 2-3 alkalommal megmosod a fogait. Az optimális, ha egy az ujjadra tekerd gézdarabra, vagy kutyafogkefére – állatoknak készült – fogrémet teszel, és ezzel sikálod a blöki fogait. Ehhez mindkettőtök részéről szükséges némi gyakorlat és türelem. Először csak nyalasd meg vele a fogrémet, másnap egy kicsit haladj tovább, próbálj egy-két fogad megmosni. Ha pici még a kutyád, könnyebben megszokja a fogmosást. 8-16 hetesen már nyugodtan tisztíthatod a fogait.
4. Kaphatók kifejezetten állatoknak – kutya, macska… – készített fogkrémek, melyeket nekik ízesítettek, és akár le is nyelhetik. Fogkefét szintén találsz, ami az ő fogazatuknak megfelelő. Ez persze formára és keménységben is különbözik a mienktől. A legjobb, ha az ujjadra húzhatóval próbálkozol először.
5.  Ha négylábú kisbarátod tűri a procedúrát, akkor fültiszisztító pálcikára cseppents szájöblítőt (szintén állatnak valót) és töröld át a kutya/macska fogait.
+1. Ha rosszcsont kutyád, akaratos macskád van, akkor az előbbi pontokból nem sokat tudsz alkalmazni. Ekkor maradnak az emészthető latexból készült rágókák, a speciális rágószalagok, száraztáp-kiegészítők („gyógytáp” és „piskóta”), melyeket olyan nagyra és keményre sütnek, hogy muszáj alaposan megrágni. Végső esetre pedig létezik olyan por, melyet az ételre szórva akadályozhatjuk meg a fogkő képződését.

Gyulladt íny, étvágytalanság



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 3
Heti: 69
Havi: 14
Össz.: 64 651

Látogatottság növelés
Oldal: A fogad megmostad már?
Mindenünk a kutya! - © 2008 - 2024 - eliza-havanesei.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »