.jpg) A toklász leginkább kutyákban okoz gondot. Leggyakrabban lógó fülű ebek fülébe furakszik bele, de az orrjáratban, a lábujjak közti területen, a szemben és az ivarszervek környékén is előfordulhat. Fontos tudni, hogy felépítéséből adódóan csak előre tud haladni, azaz a hátrafelé álló szálai miatt visszafelé nem mozdul, így a szervezetből történő spontán távozása ritka.
Ha a kutya fülébe toklász kerül, az a kutya fejrázása miatt igen gyorsan az állat dobhártyája felé veszi az útját. Általában a fejrázás a vezető tünet, de idült esetekben fejoldaltartással is párosulhat. Lényeges, hogy sürgős állatorvosi ellátásban részesüljön az állat, mert a toklász elhanyagolása süketséget vagy agyhártyagyulladást is okozhat. Az eltávolítás a kellő műszerekkel felszerelt állatorvos számára rutinmunka, de a gazdi otthon ne is próbálkozzon a kivétellel, mert átszakíthatja az állat dobhártyáját. Nehéz kérdés a toklász megelőzése. Sok praktika létezik a füldugótól, a fülre húzható harisnyáig, de a legfontosabb a fül körüli szőr röviden tartása, és a séta utáni átnézés.
Toklász szempontjából kényes terület a lábujjak közötti bőr. Parkokban, réteken szaladgáló kutya könnyen beszerezhet a mancsába toklászt. Ezt a területet nyalogatni kezdi, de ekkor a növény általában már a kutya lábában van. Ekkor szintén fontos a mielőbbi orvosi ellátás, mivel elhanyagolva a szövetekbe vándorolva komoly gyulladást, tályogot okozhat. A gyors eltávolítás és az antibiotikumos kezelés maradéktalan gyógyulást eredményez. Megelőzése nehéz, fontos a talpon lévő szőr rendszeres nyírása, illetve sétáltatás után a lábvég gondos ellenőrzése.
Ha a toklászt felszippantja az állat, azonnali heves prüszköléssel és orrfolyással reagál rá. Az orrjáratból nagyon nehéz eltávolítani a toklászt még felkészült, jól felszerelt állatorvos számára is, de ha gyorsan rendelőbe kerül az állat, nagyobb az esély a kivételre. Veszélyes, ha a toklász az állat harmadik szemhéja mögé kerül. A szaruhártya ingerlésével gyorsan gyulladást alakíthat ki. Ilyenkor a kutya a mancsával vakarja a szemét, fejét tárgyakhoz dörzsöli. Fontos a gyors ellátás, ami a szem érzéstelenítése után a toklász kiemeléséből áll. Esetenként az ivarszervek környékén is okozhat gondot a toklász. Itt is a gyors állatorvosi ellátás javasolt, bár itt is nehéz az eltávolítása. |